Vad gör vissa entreprenörer mer framgångsrika än andra?
2012-02-14
Beteenden som skapar konkurrensfördelar
Vi kan inte ge dig alla svaren på hur du bygger ett framgångsrikt företag men som tur är vet vi en hel del om vilka beteenden som gör entreprenörer mer framgångsrika än andra och hur du kan skapa konkurrensfördelar och tillväxt i ditt företag genom att hela tiden välja rätt beteenden.
Entreprenörsforskarna Scott Siebert och Hao Zhou har sammanställt 25-års samlade studier inom området, i en metastudie ur ett personlighetspsykologiskt perspektiv. Vi berättar om de systematiskt återkommande beteendena som förknippas med framgångsrikt entreprenörskap och ger dig inblick i vilka beteenden som bör utvecklas och vilka som kan undvikas i arbetet med att bygga en framgångsrik entreprenörsverksamhet.
Andreas Lökken är Leg. Psykolog och Ekonom, med ett brinnande intresse för människor och affärsutveckling. Han är också regionchef på PBM Sweden AB i Malmö, ett av Sveriges mest välrenommerade psykologföretag. Andreas undervisar vid Lunds universitet sedan drygt tio år och har tidigare varit verksam som organisationskonsult i Köpenhamn, Oslo, och Stockholm. Han är en frekvent anlitad föreläsare och ansedd bloggare (organisationsbloggen.blogspot.com där han skriver om aktuella frågor inom management och organisationspsykologi).
Mats Hägerfors är entreprenör och grundare av Executivesearch företaget Bullseye Search AB som hjälper kunder med chefs- och specialistrekryteringar, Interim Management och förändringsarbete. Han har tidigare varit verksam som seniorkonsult i olika rekryteringsföretag i Sverige, Danmark och England och dessförinnan sen mitten av 90-talet i olika IT-konsultbolag. Mats är ordinarie styrelseledamot i Sveriges HR Förening region Syd (Sveriges HR Förening har drygt 6500 yrkesverksamma medlemmar i Sverige).
Seminarium: Beteenden som skapar konkurrensfördelar
Seminiaret vänder sig exklusivt till dig som är entreprenör på en inkubator eller företag med hemvist på Ideon och Medicon Village. Arrangeras av Ideon Innovation i sammarbete med PBM Sweden AB och Bullseye Search AB.
Anmälan på: ap@ideoninnovation.se
Plats: Ideon Agora (Square)
Datum: Tisdagen den 14:e februari
Tid: Klockan 15:00
Avgift: Seminariet är kostnadsfritt!
Vi har begränsat antal platser och först till kvarn gäller. Anmälan är bindande och vi debiterar 300 kronor för dem som uteblir utan besked. Meddela snarast (till ap@ideoninnovation.se) om du får förhinder.
<- Tillbaka till: På gång
